-
Legfrisebb hírek
-
-
Legfrisebb hírek
Hirek
március 21, 2024
Szerző: Yara Hungária Kft.
Itt van most éppen a címben idézett „fránya foszfor”. Műtrágya kijuttatásakor alapvető cél, hogy az azzal kivitt tápelemek, így a foszfor is, minél nagyobb százalékban hasznosuljanak, és ne csak megmutassuk a növényeinknek a P-betűt. A növények általi felvehetőség szempontjából a műtrágyák foszfortartalma alapvetően kétféle (valójában három) lehet:
A VÍZOLDHATÓ FOSZFOR azonnal felvehető a növények számára a talajoldattal.
Az AMMÓNIUM-CITRÁTBAN OLDHATÓ FOSZFORTARTALOM a növények számára szintén felvehető, a növényi gyökere savas váladékával kerül feltárásra.
Minden, a műtrágyában található foszfortartalom NEM vízoldható és citrátoldható része a növények számára NEM ELÉRHETŐNEK tekinthető, és csak igen lassan válik azzá, amikor a talaj savai elkezdenek reagálni ezzel a foszforral. Ezek felvételéhez többféle tényező együttállása szükséges, nem véletlen, hogy jellemzően a szakirodalom sem foglalkozik ezzel a foszfortartalommal. Ez a legtöbb műtrágya foszfortartalmának általában kevesebb, mint 5%-a, de azonnal tudunk üdítő kivételt és alatta egy ellenpéldát is mutatni:
YaraMila Cropcare 8-12-22 (korábban 8-11-23):
Látható, a hogy fenti műtrágya alkalmazásakor a kiadott foszfortartalom kb. háromnegyede azonnal felvehető a növények számára, további, közel 20 % a gyökérsavak hatására válik felvehetővé, 4,2 % pedig lassan vagy adott körülmények között soha nem lesz elérhető a növények számára
Miért írjuk ezt le? Csak azért, mert időről időre feltesszük magunknak a kérdést, hogy vajon mi motiválja a kereskedőt és a termelőt, összemérhető árakon a lentiekhez hasonló műtrágyák forgalmazásában, felhasználásban:
A válasz: optikai döntés és egyéb…
Ázsia és Óceánia