-
Legfrisebb hírek
-
-
A nitrogén alapvető fontosságú tápanyag a lombozat növekedésének elősegítéséhez, ugyanakkor mérsékelt égövi termesztésnél a nitrogén túladagolása a növény vegetációjának későbbi szakaszaiban további növekedésre serkenti a növényt, miközben késlelteti az érést, s ezzel csökkenhet a keményítő- és a szárazanyag-tartalom, valamint az ipari felhasználásra szánt termény minősége.
A Norvégiában végzett kísérletek azt mutatják, hogy a termesztés késői szakaszában adagolt túl sok nitrogén csökkentheti a gumó szárazanyag-tartalmát.
A termesztés késői szakaszában történő erőteljes növekedés a hűvösebb éghajlaton is sok „nagyméretű” terményt eredményezhet, ami miatt pedig belső repedések alakulhatnak ki.
A kálium alkalmazási formája hatással van a szárazanyagra. A kálium-szulfát magasabb szárazanyag-tartalmat eredményez, mint a kálium-klorid, s emiatt gyakran ezt részesítik előnyben az ipari felhasználásra szánt burgonyánál. Ez amiatt van, mert a kálium-kloridban lévő klorid negatívan befolyásolja a gumó szárazanyag-tartalmát.
A tanulmány azt mutatja, hogy a kálium-szulfáttal (SOP) magasabb szárazanyag-tartalom érhető el, mint kálium kloriddal (MOP).
Az alacsony magnéziumszint csökkenti a gumó keményítőtartalmát. A különféle kísérletek igazolták a magnézium pozitív hatását a gumó szárazanyag-tartalmára és relatív sűrűségre vonatkozóan.
A termelők a következők révén befolyásolhatják a szárazanyag-tartalom szintjét: