Lágyrothadás alatt egy sor olyan betegséget értünk, amelyet meleg időjárást kedvelő baktériumok okoznak, általában az Erwinia spp, amely a gumó fizikai sérülése során jut be a növénybe, s megrohasztja azt a tárolás során.
A növény megfelelően kiegyensúlyozott tápanyagellátása a betakarítás előtt befolyásolja a burgonyagumók eltarthatóságát. A kalcium és a bór különösen jó hatással van a lágyrothadással szemben.
Tápelemek és a burgonya lágyrothadása
Kalcium
A bizonyítékok azt mutatják, hogy a gumó sejtfalának kalciummal történő megerősítése segíthet csökkenteni az ervíniás lágyrothadás súlyosságát tárolás közben.
Ez a tanulmány a kalcium rendelkezésre állása, a héj kalciumtartalma és az ervíniás lágyrothadás okozta súlyveszteség kapcsolatát mutatja.
A gumó magas kalciumtartalma is csökkenti a betakarítás és az azt követő szállítás során történő zúzódásos sérülések kockázatát. Az egyes fajták különböznek a kalciumfelvétel mértékében, ugyanakkor, ha kalcium-nitrátot használunk ammónium-nitrát helyett, akkor maximalizálhatjuk a tápanyagfelvételt, és lecsökkenthetjük a kórokozók bejutását lehetővé tevő károsodás kockázatát.
Az Egyesült Államokban végzett kísérlet azt mutatja, hogy a kalcium-nitrát az ammónium-nitráttal szemben magasabb kalciumszintet eredményezett a gumókban több fajta esetén is.
Bór
A kálium, a kalcium és a magnézium mellett a bór is egy fontos sejtfalalkotó elem. Kötőanyagként szolgál a pektinek között, és összetartja a sejtszöveteket. Ebből következően a bór hatással van a gumó eltarthatóságára. A bór a kalciumfelvételt is befolyásolja, ezért fontos az alkalmazása a kiegyenlített tápanyagellátás érdekében.
Ez a kísérlet azt mutatja, hogy a bór miként befolyásolja a gumók kalciumtartalmát és a belső vasfoltosság előfordulását.
A termelők a következők révén csökkenthetik a lágyrothadást:
- Korai betakarítás, és ezzel a betegség késői kialakulásának vagy a gumóminőség romlásának minimalizálása
- Nagy körültekintés a betakarítás során és osztályozás a fizikai károsodás és az ütődés csökkentése érdekében
- A vetőgumó tárolóhelyének fertőtlenítése a betegségek továbbterjesztésének elkerülése érdekében
- Jó körülmények közti betakarítás a fizikai károsodás és a parazitabetegségek elkerülése érdekében
- Tárolás alatti kezelések (pl. gombaölő szerek) a gumóbetegségek kialakulásának megelőzése érdekében
- A hőmérséklet és a páratartalom szabályozása tárolás közben