-
Legfrisebb hírek
-
-
A növények számára legnagyobb mennyiségben szükséges tápelemek. Vegetációs időszak alatt néhány kg hatóanyagra van belőle szükséges a növénynek saját szervesanyaga felépítéséhez. A termés mennyisége és minősége szempontjából a tápelemek mennyiségén felül fontos azok egymáshoz viszonyított aránya is. A kijuttatásnál ajánlatos a N/K 1:2 arányt betartani.
A másodlagos tápelemek közepes mennyiségben szükségesek a növények számára a vegetációs időszak alatt saját szervesanyaga felépítéséhez. A burgonya másodlagos tápelemei: a kalcium, a magnézium és a kén.
A tápanyag-igény változik a burgonya különböző növekedési szakaszaiban (lásd az ábrákat).
A nitrogén fontos a levél és gumó növekedési szakaszaiban. Tömegnövelő hatása is van.
Viszonylag nagy mennyiségű foszforra is szükség van, főleg a korai növekedés szakaszában, majd később a gumó gyarapodás és növekedés szakaszában.
A burgonya kálium igényes növény, káliumpótlás nélkül termesztése elképzelhetetlen. Javítja a vízfelhasználás hatékonyságát, a magas hozamhoz elengedhetetlen.
A kalcium létfontosságú a burgonya számára, hiánya a termés mennyiségében és minőségében is megmutatkozik. A rendszeres kalcium-ellátás elengedhetetlen a stresszmentes levél növekedés biztosításához.
A magnézium a burgonya növekedési szakaszában fontos, különösen a gumóképződés idején (lásd az ábrát fenn). A gumó megfelelő minőségének kialakulásában is fontos szerepe van.
A kén szükséges a burgonya minden növekedési szakaszában, és különösen fontos a varasodás csökkentésében.
Ugyan sokkal kisebb mennyiségű mikroelemekre van szükség, a megfelelő egyensúly elengedhetetlen a minőségi növénytermesztésben.
A bór kulcsfontosságú a növekedési folyamatban. Fontos szerepe van a kalcium felhasználás optimalizálásában is.
A réz szerepet játszik az anyagcserében és a fehérje szintézisben. A rézhiány nem jellemző a burgonyára.
A mangán és a cink fontos a termés szempontjából. A mangán enzimaktivátorként vesz részt a növények anyagcsere-folyamataiban. A cink fontos szerepet játszik a N-asszimilációban és az anyagcserében, valamint elősegíti a keményítő képződést.
A molibdén fontos lehet, ha alacsony a talaj pH értéke. Nem kielégítő molibdén ellátottság esetén a növények klorofiltartalma csökken, fotoszintézisük gátolttá válik.