A kukoricaszemek számát és méretét befolyásoló főbb makroelemek mellett a szemes kukorica terméshozama a többi tápanyagtól is függ, amelyek hiánya korlátozhatja a növény növekedését.
Tápelemek és a szemes kukorica hozama
Magnézium
![kukorica hozam]()
![kukorica hozam]()
A magnézium-ellátás a növekedés csúcsidőszakában, a legintenzívebben a V5 fejlődési szakaszban szükséges. A magnéziumfelvételre folyamatosan szükség van a növekedéshez. Magnéziumszegény talaj esetén alkalmazása segíti a jobb növekedést és a magasabb terméshozamot.
Kén
![kukorica hozam]()
![kukorica hozam]()
Réz
![kukorica hozam]()
A kukorica érzékeny a rézhiányra. Erre az elemre leginkább a címerhányás szakaszában van szükség. A növény rézigénye más mikroelemekhez képest viszonylag alacsony, így a betakarított termésből is kevés rezet vonhatnak ki.
Vas
![kukorica hozam]()
A kukorica csak kissé érzékeny a vashiányra, és az ebből fakadó a hiánytünetek is ritkák. Hiánytünetek esetén a levélen keresztüli alkalmazás – különösen a levélfejlődés késői és a szárnövekedés korai szakaszában – fokozza a terméshozamot.
Mangán
![kukorica hozam]()
A mangán közvetlen hatással van a növény fejlődésére és növekedésére. Részt vesz a klorofilltermelésben és a fotoszintézisben, valamint katalizátorként viselkedik sok növekedési folyamatban, beleértve az anyagcserét és a fehérjeszintézist. A mangán nagyrész a levelekben és a szárban halmozódik fel – sokkal nagyobb mértékben, mint más mikroelemek. A mangánfelvétel fokozatos, különösen a vegetatív növekedés szakaszában. A terméshozam növelése érdekében a leveleken vagy a talajon keresztül alkalmazzuk.
Cink
![kukorica hozam]()
![kukorica hozam]()
A vizsgálatok többségében a cink mutatja a legnagyobb terméshozam-érzékenységet. Erős reakciót vált ki a cink vetőágyban történő alkalmazása, amely nagyrészt a korai gyökér- és hajtás-, illetve a későbbi levélnövekedésre van hatással. Magas terméshozam ugyanakkor a cink levélen keresztül történő alkalmazásának is köszönhető.