-
Legfrisebb hírek
-
-
A közönséges hagymák különálló fejeket növesztenek, s közöttük találjuk az ipari méretben termesztett növények többségét. Ide tartoznak a „közönséges”, „száraz” hagymák, valamint a mogyoró- és a piklesz hagymák. A fej alakja, színe és a levél jellemzői szemmel láthatóan eltérnek a csoporton belül. A gyakorlatban a szerint kategorizáljuk őket, hogy milyen igényeik vannak a fejesedéshez szükséges nappalok hosszát illetően: ennek megfelelően „rövid” (12-13 óra), „közepes” és „hosszú” (14-16 óra) fényigényű típusokról beszélünk. Ezek között találjuk az „édes hagymát”, a „spanyol hagymát” vagy a „holland hagymát”.
A csokros hagymák hagymacsoportokat alkotnak. Közéjük tartozik a mogyoróhagyma (salottahagyma), amelynek a fokhagymához hasonló feje és a fejet körülvevő vörösesbarna héja van, az íze pedig egyszerre hasonlít a fokhagymához és a vöröshagymához is. A mogyoróhagymának nagyon magas a szárazanyagtartalma – 16 és 35% közötti – a vöröshagymához viszonyítva (7-15%).
A vöröshagymához hasonlóan a fokhagymának is sok típusa van, amelyek eltérnek a gerezdek számában, méretében, alakjában és színében, valamint a fagytűrési jellemzők és a fej nyugalmi állapota tekintetében.
A póréhagyma hosszú, lapos legyezőszerű koncentrikus levélhüvelyt, valamint ehető hajtástengelyt növeszt. A különböző fajták a hajtástengely lehetséges hossza és átmérője szerint különböznek egymástól, és ritkán a fejméret alapján. Többnyire mérsékelt égövi területeken termesztik: Európában mindenütt és Észak-Amerika egyes részein.
A vad póréhagymát ehető levelű rövid hajtástengely jellemzi, és leginkább Észak-Afrikában termesztik. A leveleket a tenyészidőszak során rendszeresen betakarítják.
Az elefántfokhagyma úgy néz ki, mint egy nagy, robosztus fokhagyma, s a póréhagymához hasonló virágzatot hoz. Többnyire Ázsiában és Észak-Afrikában termesztik.
A gyöngyhagymát elsősorban kerti növényként termesztik Németországban és Hollandiában. Olyan, mintha apró póréhagyma lenne, de a gyöngyhagyma apró, gömbölyű, fehér fejű hagymacsomókat képez.
Téli sarjadékhagyma–(Allium fistulosum) A fehér színű, a vöröshagymához hasonló téli sarjadékhagyma külön hagymafejet nem fejleszt. Többnyire Kínában és Japánban termesztik.
A kínai gyöngyhagyma (Allium chinense) kis méretű, ehető, szürke, fehér vagy vörös hagymát növeszt. Többnyire Kínában és Japánban termesztik.
A metélőhagymát (Allium schoeniprasum) zöld hagymaízű leveleiért termesztik sokfele. Ez a fagytűrő hagymaféle rövid, vékony, üreges levelekből álló sűrű csomókban terem.
A kínai metélőhagymát (Allium tuberosum) ehető, fokhagymaízű leveleiért és fiatal virágzatáért termesztik főként Észak-Ázsiában.