-
Legfrisebb hírek
-
-
Őket követi évi több mint 1 millió tonnás éves mennyiséggel Brazília, Irán, Japán, Pakisztán, Törökország és Oroszország. A jelenlegi átlaghozam 17t/ha. A legmagasabb hozamokat – 40-60 t/ha – Koreában, Japánban, Európában és az Egyesült Államokban találjuk. A vezető termelők akár a 100t/ha-os mennyiséget is képesek meghaladni.
A hagyma kevesebb mint 10%-át exportálják. Az éves átlagos hagymafogyasztás körülbelül 6 kg személyenként világszerte. Az amerikaiak közel 16 kg-ot fogyasztanak, de a legnagyobb mennyiségben a líbiaiak eszik: átlagban 30 kg/fő/év. A hagyma 15-18%-át feldolgozzák, és más ételeknél használják fel, például levesekben, ételízesítőknél és szószoknál.
A fokhagyma a második legnépszerűbb hagymaféle. Világszerte 14 millió tonna fokhagymát termesztenek 1 millió hektárnyi területen, 12,3 t/ha átlaghozammal. A világ fokhagymatermelésének közel 70%-a Kínára esik.
A fokhagymának tulajdonított jótékony egészségügyi hatások miatt a fogyasztás hihetetlen mértékben megnőtt a nyugati világban az elmúlt években. Például az Egyesült Államokban az egy főre eső fogyasztás most körülbelül 1,5 kg/év, ami a tíz évvel ezelőtti érték háromszorosa.
A póréhagyma különösen fontos növény az európai országokban, ahol évente több mint 10 millió tonnát termesztenek belőle. Franciaország a legnagyobb termesztő, az európai átlaghozam pedig 25-30 t/ha.
A 43 országban 230ezer hektárnyi területen termesztett 4,5 millió tonna zöld salátahagyma alig tíz százalékát teszi ki az összes száraz hagyma mennyiségének. A legnagyobb termesztő országok: Mexikó, Dél-Korea, Japán és Kína 23 t/ha-os átlaghozammal.