-
Legfrisebb hírek
-
-
A talajsterilizáció és a megfelelő vetésforgó alkalmazása fontos a betegségek minimálisra csökkentéséhez. A megfelelő tápanyagellátás is lényeges ahhoz, hogy a vöröshagyma és a fokhagyma kevésbé legyen kitéve a kártevőknek és a betegségeknek.
Több olyan kártevő is van, amely megtámadja a vöröshagymát és a fokhagymát, így például a nematódák, a szár fonálféreg, a hagymatripsz, valamint a hagymalégy és lárvája.
A hagymafélék rendkívül érzékenyek a levélbetegségekre és a fejrothadásra, így például a hagyma külső rétegeinek nyálkássá és „savanyúvá” válására, amit egy olyan bakteriális betegség okoz, amely jelentősen lerontja a hagymafejek minőségét.
A gombás betegségek – így például a szürkepenészes rothadás, a hagymaperonoszpóra, a hagymarozsda és a botritiszes rothadás – is gyakoriak. Ezek ellen gombaölőszert kell alkalmazni.
Optimális tápanyag-ellátásra van szükség a fejlődés és a vegetatív növekedés során annak biztosítására, hogy a tápelemhiány ne korlátozza a hagyma minőségét.
A nitrogén és a kálium azért szükséges, hogy maximalizálni lehessen a fej méretét és szárazanyag-tartalmát. A túl sok nitrogén miatt puhább lehet a hagyma feje, és növekedhet a tárolás alatti rothadás kockázata. A túl sok N a nyaki rész megvastagodásához is vezet, ez pedig további betegségek kialakulásának kedvez.
A kalcium különösen fontos a fej tömörségéhez, épségéhez és a minimális megbetegedési kockázatokkal járó hosszú távú eltarthatósághoz. A kalcium alapvető szerepet tölt be a hosszú távú tárolási minőség biztosításában, valamint a potenciális betegségek kialakulásának minimumra csökkentésében. A kísérletek megerősítették, hogy azoknál a hagymaféléknél, ahol a hagyma feje nagy mennyiségű kalciumot tartalmaz, ott az Aspergillus niger által okozott feketepenész és a Botrytis allii által okozott szürkepenészes rothadás előfordulásának valószínűsége csökken.