-
Legfrisebb hírek
-
-
A közönséges búza (Triticum aestivum ), vagy ahogy más néven ismerik; a kenyér búza a legszélesebb körben termesztett búza. Ez általában magas fehérje és sikér tartalommal rendelkezik.
A durum búza (Triticum turgidum) vagy tészta búza a keménységéről ismert. Magas fehérje tartalommal rendelkezik, élénk sárga színű, enyhén mogyorós ízű, és kiváló főzési tulajdonságokkal rendelkezik. Évente 25-30 millió tonnát termesztenek belőle, mely a világ búza termesztésének kb. 4%-t teszi ki.
A búza az alábbi csoportok szerint osztályozható:
Az őszi búzát jellemzően októberben vetik és a következő év júliusában aratják (az északi féltekén). Különlegessége, hogy át kell esnie egy előcsíráztatási időszakon, egy hideg időszakon, mivel ez teszi lehetővé a növény virágzását. Az előcsíráztatás annyit tesz, hogy a búzának - virágzása megindulásának érdekében - keresztül kell esnie egy alacsony hőmérsékletű perióduson. Ez egy örökölt tulajdonság, amely megakadályozza, hogy az őszi búza túl korán hajtson virágmerisztémákat, a hideg időjárás pedig kárt okozzon nekik. Az, hogy a növények hogy reagálnak az előcsíráztatásra, két tényezőtől függ: az előcsíráztatási periódus hosszától és az az alatt tapasztalt hőmérséklettől. Az előcsíráztatás akkor ér véget, amikor a növény merisztémája a kettős gerincű szakaszba lép.
A folyamatban három hőmérsékletnek van alapvető szerepe:
a minimálisnak, amely alatt nincs előcsíráztatás; ez általában –1,3°C és –4°C közé tehető,
az optimálisnak, amely mellett az előcsíráztatás teljes mértékig eredményes; általában 3 és 10°C között (4,9-es csúcsértékkel), és
a maximálisnak, amely felett az előcsíráztatás nem képes megvalósulni; ez 15,7°C.
Tudományos kutatások szerint az előcsíráztatásra adott reakció 0 és 8°C között egyértelműen lineáris. Az őszi búzát ötven napon keresztül optimális előcsíráztatási hőmérsékletnek kell kitenni. Ennyi nap szükségeltetik ahhoz, hogy az előcsíráztatási folyamatra adott reakció kiteljesedjen.
Az őszi búzával ellentétben a tavaszi búza nem igényel alacsony hőmérsékletet (előcsíráztatást) a virágzás beindulásához, ennél fogva márciustól vetik és júliusban aratják. A termesztési időszak az éghajlattól függően 120 naptól 180 napig terjed. A tavaszi típusok jellemzően öt-tizenöt napon át 7°C és 18°C közötti hőmérsékletet igényelnek a kivirágzáshoz.
A búzatípusokat csoportosíthatjuk a magbélszerkezetük alapján is, ami lehet kemény, vagy puha:
Kemény búza
A kemény búza magas fehérjetartalommal rendelkezik, és alkalmas kenyérlisztek készítésére. A keményítőt tartalmazó szemek szilárdak, és nem törnek össze az őrlési folyamat alatt.
Puha búza
A lágybúzának lágy magbele van, amelyben a szemek összetörnek az őrlés során. Bagettek, kekszek és „liszt” készítéséhez használják.
Durum búza
Kemény, sötét színű, gluténben gazdag magvú búza, amelyet kenyérhez és tésztához használnak. Kiváltképp Oroszország déli részén, Észak-Afrikában és Észak-Amerika északi részének közepén termesztik.
A búzák típusait szemminőségük alapján is csoportosíthatjuk:
Első csoport
Az ebbe a csoportba eső változatok egyenletes őrlési és sütési teljesítményt eredményeznek. A molnárok prémiumot is kínálnak értük az alapáron felül, feltéve, hogy teljesítik a sajátos minőségi követelményeket, köztük a 13%-os fehérjetartalomra, a 250 másodperces Hagberg-féle esésszámra (Hagberg Falling Number, HFN), valamint a 76 kg/hl-es fajsúlyra vonatkozóakat.
Második csoport
Ez a csoport olyan változatokból áll, amelyekből lehetne kenyeret készíteni, ám nem megfelelőek minden őrleményhez. Néhányuk következetes, de nem olyan jó, mint az első csoportba tartozók; néhányuk következetlen, mások pedig különleges lisztek készítésére alkalmasak.
Harmadik csoport
Ez a csoport a kekszekhez, süteményekhez és egyéb lisztekhez szükséges lágy változatokat foglalja magába, amelyeknél a fő követelmények a lágy őrlési jelleg, az alacsony fehérjetartalom, a jó kinyerési ráta, valamint a nyújtható, de nem hajlékony glutén.
Negyedik csoport
Ebbe a csoportba tartozó búzát jellemzően takarmánybúzaként termesztik.
Az egyes búzatípusokból liszt készül a különböző sütőipari ágazatok számára.
A finomliszt a leggyakoribb az összes közül, amit a búzamag magbélnek nevezett, finoman őrölt részéből csinálnak. Kemény és lágybúza keverékéből készül, és egy sor péktermékhez használják – élesztős kenyerekhez, süteményekhez, kekszekhez és tésztákhoz.
A kenyérliszt a kereskedelmi sütés alapanyaga. Jóllehet, hasonlít az univerzális liszthez, azénál magasabb gluténtartalommal rendelkezik.
A sütőporral dúsított liszt olyan univerzális liszt, amelybe sót és élesztőanyagot kevertek. Gyakran használják kekszekhez.
A tésztaipari liszt – mivel lágybúzából őrlik – finomszemű és alacsony a fehérjetartalma. Mindenféle pékáru készítéséhez szükséges, például tortákhoz, aprósüteményekhez, rágcsálnivalókhoz és egyes tésztákhoz. A sütőliszt a kenyérlisztnél nagyobb százalékban tartalmaz keményítőt és kisebb százalékban fehérjét.
A búzadara a durumbúza durván őrölt magbele. A durumbúza a búzák legkeményebb változata és ennek a legmagasabb a fehérjetartalma. Ez ideálissá teszi jó minőségű tészta és kuszkusz készítéséhez.
A durumliszt a búzadara előállításának mellékterméke. Négyféle B-vitaminnal, valamint vassal szokták dúsítani, és galuska elkészítéséhez használják.