-
Legfrisebb hírek
-
-
július 01, 2018
A szántóföldi növénytermesztés két legnagyobb hatással bíró tényezője az időjárás és a talaj. A jövedelmező növénytermesztés alapja, hogy e tényezők kedvezőtlen hatásait a lehetőségeink szerint mérsékeljük. Az időjárás hatásait csak közvetve, de azért tudjuk befolyásolni különböző agrotechnikai eljárásokkal, mint a talajművelés, vetés, fajtahasználat, növényvédelem, tápanyagellátás. Az egyes elemek különböző mértékben hatnak, ennek ellenére fontossági sorrendet nehéz felállítani. Kiemelem a tápanyag-gazdálkodást, mint a leginkább kézben tartható, közvetlen a döntésünk alapján ható agrotechnikai elemet.
Mi indokolja, hogy a tápanyagellátással kiemelten foglalkozzunk?
Egyrészt, mert hatása a termés mennyiségére és minőségére nagy, másrészt, mert a tápanyag-ellátásra fordítandó összeg a termelési költségen belül jelentős hányadot képez. A termelés jövedelmezőségét eldöntheti, hogy a költség legnagyobb hányadát kitevő rész milyen hatékonyságú. Nagymértékben befolyásolja a többi ráfordítás hatékonyságát, megtérülését. A repce esetében alapvető fontosságú a kezdeti fejlődést, a megfelelő télállóságot és a tavaszi gyors indulást biztosító őszi tápanyagellátás mikéntje. A termesztés biztonsága megköveteli, hogy a zavartalan fejlődéshez biztosítsuk a szükséges tápelemeket a megfelelő időben, arányban, elegendő mennyiségben és felvehető formában.
Ezek után nézzük mit ajánl a Yara a sikeres repcetermesztés megalapozásához!
A talajellátottságnak megfelelően a foszfor és a kálium biztosítására a YaraMila termékcsalád valamelyik tagja ajánlott. Ezekre jellemző a magas hatóanyagtartalom mellett a kiváló fizikai tulajdonság, továbbá a NPK tartalmon kívül jelentős a másodlagos és mikroelem tartalmuk is. A gyártási technológiának köszönhetően a tápelemeket a növény tápanyagfelvételi dinamikájának megfelelően szolgáltatják. A termékek P/K aránya széles, használatukkal megelőzhető a foszfor (1. sz. kép) és a kálium (2. sz. kép) hiánytünet.
Ajánlott termékek P/K
A YaraMila műtrágyák használata egyben biztosítja a repce őszi kénigényét is.
Az őszi ellátáson belül kiemelem a nitrogén kérdést. Jelentős területeken lehet már az őszi időszakba a foszfor hiánytünet mellett, vagy vele együtt, nitrogén hiánytünetet tapasztalni (3.sz. kép)
A kialakuló nitrogénhiány megelőzésére javaslataink :
*Kifejezetten ajánlott < 6pH területeken
A fenti nitrogén hiánytünet nagyon hasonlít a foszfor hiánytünet okozta elszíneződésre. A tünet orvoslásához elengedhetetlen, hogy a problémát megfelelően azonosítsuk. Ehhez segítséget ad a bármely okostelefonra ingyenesen letölthető Yara CheckIT alkalmazás, amely a képi megjelenítésen kívül szöveges leírást és megoldási javaslatot is tartalmaz.
Az elegendő nitrogén elengedhetetlenül szükséges az ideális őszi 8-12 leveles állapot eléréséhez. A túlzott nitrogén ellátás szintén kedvezőtlen hatást eredményez, de az egészen biztos, hogy nem éheztetéssel kell az állományt a télbe küldeni. Megvannak az egyéb agrotechnikai lehetőségek, hogy elkerüljük az őszi túlfejlett és megnyurgult állományt.
Tapasztalataink, méréseink szerint olyan területekről várható nagy termés ahol ősszel, a növény által felvett nitrogén mennyisége legalább 60-70 kg/ha. Ennek mérésére kiválóan alkalmas az egyszerűen használható Yara ImageIT mobilapplikáció, amely szintén díjmentesen letölthető. A mért érték hasznos információt ad az évi beavatkozás szükségességére, illetve az első fejtrágyázás idejére és mennyiségére vonatkozóan. Az applikáció ez évtől alkalmas a búza és a kukorica által felvett nitrogén mennyiségének mérésére is.
Javasoljuk továbbá az őszi lombtrágyázást a télállóság, a megfelelő gyökérnyak átmérő és szükséges lombozat kialakításához szükséges mikroelemek biztosítása érdekében. Ajánlott készítmény a YaraVita Brassitrel Pro amely a korai időszakban már a szükséges kulcsfontosságú tápelemeket tartalmazza (B, Mg, Ca, Mn, Mo, N) 2 l/ha dózisban az aktuális növényvédelmi munkákkal egy menetben.
Összefoglalva: A repcetermesztés Alfája a megfelelő őszi növényállomány kialakítása, melyben az egyéb agrotechnikai tényezők mellett jelentős szerep jut a kielégítő, harmonikus tápanyagellátásnak. Az alaptrágyázás mennyisége, milyensége határozza meg döntően a termesztés sikerességét, vagy sikertelenségét. Tehát a jó döntés alapvető fontosságú a jövedelem tekintetében. A Yara választéka megfelelő ár/érték arányban biztosít lehetőséget a sikeres termesztéshez az utóbb időben jellemző rapszodikus időjárási tényezők mellett is. Használatukkal megtesszük az első lépést - és nem kis lépést – a jövedelmező termesztés érdekében.
Felmerült kérdések megválaszolására készséggel állunk rendelkezésre.