Három fő kritérium van, amely befolyásolja a burgonya minőségét: a gumó minősége, a héj minősége, valamint az eltarthatóság és a főzhetőség. A kiegyensúlyozott tápanyag-ellátás fontos ahhoz, hogy ezeket a kritériumokat megfelelően lehessen kezelni.
A gumó minősége
A gumó minősége – akár a szárazanyag-tartalomról, a keményítőtartalomról, a belső rendellenességekről vagy a főzhetőségről van szó – kritikus fontosságú a végfelhasználó számára.
![burgonya minősége]()
A nitrogén elősegíti a levelek és a gumó növekedését, és maximalizálja a keményítő termelődését. A foszfor fenntartja a levelek és a gumó növekedését, valamint befolyásolja a keményítő minőségét és mennyiségét. A kálium maximalizálja a vízfelvételt és a szárazanyag-termelődését, valamint segíthet csökkenteni a fizikai sérülékenység. A kalcium a minimumra csökkenti a belső vasfoltosságot és a feketefoltosságot. A magnézium garantálja a fotoszintetizáló képességet és az erőteljes növekedést. A bór csökkenti a belső vasfoltosságot és az enzimes barnulás előfordulását.
A héj minősége
A burgonya héjának minősége egyre fontosabbá válik, mivel a fogyasztók a tiszta, egészséges héjú burgonyát keresik, különösen akkor, ha előre csomagolt vagy lédig kiszerelésű burgonyát vásárolnak. A felületén fertőzött burgonya nem csak hogy kevésbé vonzó, de nagy valószínűséggel rövidebb ideig eltartható.
A növény megfelelően kiegyensúlyozott tápanyagellátása csökkenti a héj rendellenességeit, és egészségesebb megjelenést eredményez. A kalcium erősebbé teszi a gumó héját, s ezzel ellenállóbbá teszi azt a betegségekkel szemben. A bór úgy fokozza a kalcium hatását, hogy javítja a tápanyagfelvételt, amivel csökkenthető a sugárgombás varasodás és egyéb gumóbetegségek előfordulása. A cink képes a minimumra csökkenteni a poros varasodás kockázatát, a kén pedig csökkentheti mind a poros, mind pedig a sugárgombás varasodás fertőzésének veszélyét.
Nem szabad átsiklani az eltarthatóság és a főzhetőség kritériumai fölött sem. Miután a növényt betakarították, további szempontokra is figyelni kell, mivel a legtöbb országban a burgonyából megfelelő mennyiséget kell betárolni az egész éven át történő folyamatos ellátás biztosítása érdekében. A fizikai sérülésekre és az elszíneződésre kevésbé hajlamos gumók sokkal tovább eltárolhatók, és a sütés-főzés szempontjából is jobb minőséget képviselnek.
A növény megfelelően kiegyensúlyozott tápanyagellátása a betakarítás előtt befolyásolja a burgonyagumók eltarthatóságát és főzhetőségét. A kálium, a kalcium, a magnézium és a bór mind jó hatással van a burgonyagumók eltarthatóságára és főzhetőségére, mivel csökkentik a gumó fizikai sérülékenységének, az enzimes barnulás és az elszíneződés mértékét.